Pečujte o sebe a žijte v harmonii
Pečujte o sebe a žijte v harmonii
přepis článku, který byl otisknut v Ústeckém deníku v roce 2017.
Masírovat jsem začala jako malá holčička mamince nohy - měla, má křečové žíly. Protože mě to výrazně nebavilo, začala jsem si vymýšlet techniky, které mi byly v činnosti nápomocné. A tak jsem se naučila využít váhy těla, použít předloktí a když to jinak nešlo, přišel na řadu váleček na nudle, který váhu těla nejen rozložil, ale obsáhnul masírovanou plochu. Léta plynula a já jsem si nikdy nemyslela, že to, co umím budu kdy používat. U svých dětí jsem používala olejovou masáž hlavy, která je zklidňovala a navozovala příjemný pocit uvolnění. Zvlášť u mladšího se tím efektivně korigovala hyperaktivita. Zlom nastal, když ve škole zkolaboval. V průběhu let jsme řešili migrenózní stavy, výpadky pohybového aparátu a spoustu dalších, pro něj i pro nás limitujících těžkostí. A tím jsem se dostala ke studiu a seminářům. Najednou jsem měla pocit, že mám nedostačující informace a ten mi zůstal. Stále věřím, že je v čem se zdokonalovat a každá další metoda dá mé práci nový rozměr.
Prvním lektorem byl Robert Al Aref, který mě učil antistresovou protimigrénní masáž, plynule jsem pokračovala ayurvédskou technikou u Ad Raj Kumara. V Ústí, mém rodišti, jsem se setkala s Irinou Ivanovnou Elistratovou, žačkou Borise Tichanovského, která mě učila různé metody masáží - hawajskou LOMI-LOMI, masáž lávovými kameny, thajskou masáž i thaskou masáž plosky nohy, masáž jílovými koulemi a neméně prospešné baňkování. Ve výčtu se zařadily fidžijské techniky-rituály Matamanoa, Matangi, Tokoriky, Totoka. Jedná se omasáže teplými a studenými mušlemi. Aplikace tělních svíček, kterou učí a svíčky dodává Petr Rulc. Jde o proceduru, kdy se využije komínového efektu pro uvolnění těla, jeho částí, kloubů, případně se jimi úspešně koriguje nerovnováha ve středouší či čakerní systém. Stejná dáma mě zasvětila do základu léčení dle Džuny Davitašvili. PharmDr. Janu Starou jsem poznala jako lektorku jógy a Tai chi a právě ona mě přivedla k Reiki, které rovněž k masážím využívám.
Stejně jako spousta masérů jsem svému působení dala řád, systém a vzniklo tím, něco mého, jedinečného, čím se od ostatních odlišuji. Je to můj vlastní systém doplněný o různé hmaty z různých technik. I tak se nedá říci, že jsem sklouzla ke stereotypu. Mám ráda rozmanitost. Podle klientů použiji to, co jim vyhovuje, nebo podle okamžitého fyzického či duševního stavu. V dnešním světě klienti přicházejí nejen pro úlevu těla, ale mnohdy i duše. Ve spoustě případů jsem se setkala s tím, že přestože jsem svalům přinesla úlevu, človek zůstává poněkud uzavřený, stažený do sebe. Někdy se mu uleví, že se svěrí, ale zpravidla si jen ujasní to, co řeší sám v sobě a to už úlevné samo o sobě.
Začínala jsem jako spousta mých kolegu okruhem známých a přátel a postupně se klientela měnila, o jejich známé, děti, nebo zcela cizí lidi, kteaří si na mě našli kontakt na internetu, nebo mě prostě jen znají. A tak se z "cizích" lidí mnohdy stali přátelé, se kterými mě pojí více než práce. Situace jakou naznačuji mě přiměla k otevření provozovny.
Vzhledem k tomu, že pracuji a masážemi se zabývám ve svém volném čase, hledala jsem prostor v centru, který by měl patřičné parametry. Našla jsem ho v Interhotelu Bohemia. Začali mě vyhledávat klienti, tzv. na doporučení s různými zdravotními potížemi a tím jsem se dostala ke Sloupkové korekční terapii. Moje práce dostala jiný rozměr. Vzhledem k úspešnosti techniky, mě začaly vyhledávat i maminky s dětmi, které mají nálepku dysfunkcí. Vetšinou mívají potíže s pohybovým aparátem - skoliózy. Děti jsou v tomto směru fantasticky bezprostřední. V klidu si nechají vysvětlit co se bude dít, jsou trpělivé, protože jsou zvyklé na fyzickou bolest i či limity. Pak je mi obrovskou odměnou jejich vřelost a odměna za bezbolestnou proceduru. Myslím, že nikdy nezapomenu na chlapce, který mě považoval za kouzelnici a opravená záda jsem mu musela vyfotit. Nemohl uveřit, že už je vše za ním. Bez útrap, v krátkém časovém rozmezí.Rehabilitační Sloupková korekční technika je zatím v České republice méně známá, protože s ní pracuje jen několilk masérů a fyzioterapeutů. Jde o techniku vibracního typu, která zasahuje do funkční architektury těla, pomáhá v místech, do kterých se maséři bežnými technikami nedostanou. Dokáže korigovat vadné držení tela, odhlehčuje přetíženým kloubům (zvětšuje kloubní rozsahy - ramena, kyčle, kotníky), vyrovnává svalové napětí v různých částech těla, propracovává oblast šíje a ramen (čtyřprstým hmatem ulevuje při bolestech karpálních tunelů), tlumí bolest.Pro ženy, které jsou o sebe zvyklé pečovat, je vhodné cvičení na míči, které napomáhá ke stabilizačním procesům v„opraveném” těle a do budoucna Mohendžodáro - cvičení výhradně pro ženy.Takže je určite z čeho vybírat a nač se tešit.